Äripäev: Tööle tähtede või aura järgi Tagasi
04.02.2000
 
Üliõpilasena pakkus Tiina Salumäe end mõne aasta eest Tartus kuulutuse peale videolaenutusse koristajaks. Talle öeldi ära. Põhjus -- Jäära tähemärgis sündimine annab alust oletada, et Salumäe ei sobi taoliseks tööks.

Salumäe pole ainus tööotsija, kelle sobivuse kaalukeeleks sai astroloogia.

Tuntud ajakirja naispeatoimetaja meenutab, kuidas ta kandideeris 90ndate algul Hansapanga telleri kohale. Meeldiva vestluse käigus põhjendas panga toonane personalijuht äraütlemist : «Teile finantsalad ei sobi, kuna olete Kaalude tähtkujust. Võib-olla leiaksite endale midagi loomingulisemat.»

Tallinna töövaidluskomisjoni juhataja Thea Rohtla kergitab neid näiteid kuuldes kulme. Tema praktikas pole ette tulnud, et töövaidluses oleks kunagi mainitud tähemärkide sobimatust.

Hansapanga personaliosakonna praeguse juhataja Agve Aasmaa kinnitusel pole horoskoobi järgimine Hansapanga ametlik poliitika siiski olnud ja tegu võis olla konkreetse töötaja maailmavaatega.

Lisaks vestlusele ja CV-le võivad pangad otsida aga lisainfot töötaja sobivuse kohta. Üks Inglise pank loobus alles 1995. aastal töölevõtmisel kandidaatide käekirjaanalüüsist, mida ajendas ühe pankuri erihuvi.

Ajakirjadele horoskoopide koostaja Marja-Leena Uluots kuulis isikuhoroskoopide põhjal ametisobivuse hindamisest astroloogia päeval. «Seal rääkis oma kogemusest astroloog, kes nõustas ühes firmas lepingu alusel personaliosakonda,» meenutab Uluots.

Tema arvates pole isikuhoroskoop tööletahtjale äraütlemiseks piisav põhjus, küll aga annab ainet analüüsimaks tööotsija nõrku ja tugevaid külgi. Uluotsa sõnul tuleb ametisobivuse hindamiseks inimeselt sünnikaardi vaatamiseks luba küsida, sest see sisaldab intiimseid andmeid. Sünnikaardi analüüs kestab 2--4 tundi ja maksab ca 200 kr.

«Astroloogilises sünnikaardis peituvaid võimalusi -- olgu siis õnne või ebaedu toovaid -- võib kasutada ja ka kasutamata jätta,» märgib Uluots. «Astroloogia ei ennusta, vaid analüüsib, näitab võimalusi ja kus neid kõige paremini kasutada saab.»

Personaliotsingufirma Ariko Reserv konsultant Reet Kaarelson möönab, et firmajuhtidega peetud vestlustes on tähemärkide omavahelisest sobivusest juttu olnud, kuid pole ette tulnud, et tööle otsitakse kindla tähemärgi esindajat. «Aeg-ajalt on kliendid maininud, et mõne tähemärgiga koostöö sujub ja mõnega mitte. Kuid professionaalse otsingufirmana ei too me tähtkujusid välja ega lisa isikuhoroskoope iseloomustusele,» märgib ta.

CVde andmeid umbusaldavad tööandjad pöörduvad valiku tegemiseks ka ekstrasensi poole.

Ekstrasensitiiv-ravitseja Tiit Vasmann nõustab firmasid töölesoovijate aurasid vaadeldes.

Vasmanni sõnul tellitakse temalt kandidaatide analüüsi 4--5 korda kuus. «Tavaliselt otsitakse juhti, aga ka mustatöölist, kes «ikka tööd ka teeb»», märgib ta. «Võrdlemiseks esitatakse terve töösoovijate nimekiri. Sünniandmed on nagu e-postiaadress, mille järgi moodustub inimese fantoomkuju,» selgitab Vasmann. Töölesoovija ei tea ega taju aura vaatamisest midagi. «See on spioonitöö,» naerab ta.

«Tavaliselt ma üle nelja minuti ei otsi. Kui selle aja jooksul kujutist ei teki, teatan firmale, et seda inimest ei ole ja lasen uued andmed esitada,» selgitab Vasmann. «Tavaliselt valetavad inimesed vanust vähemaks. Kord lasin ühelt naiselt õige sünniaja küsida. Selle põhjal selgus, et ta on töökohale kõige sobivam kandidaat ja ta saigi selle töö.»

Tähemärgi või aura järgi töötaja valimisest pole ASi Info-Auto peadirektor Vello Tamm nagu teisedki küsitletud firmajuhid kuulnudki, kuid ta ei laida seda ideed maha, sest ka Ameerika presidendil on ihuastroloog. «Rumal on väita, et kui meie ei usu, siis pole olemas,» nendib ta siiski.